sobota, 3 czerwca 2017

107. Mitologia starożytnej Italii - Aleksander Krawczuk


Kocich łapek: 8
czytałam: 1 dzień
tłumaczenie: -
wydanie: II (1986 (data przybliżona))
gatunek: mitologia, historia
stron: 240
wersja: papierowa/posiadam 
oprawa: miękka/matowa/monochromatyczna
ISBN: 8322101198
cena z okładki: -
tytuł oryginalny: -

 Kieszonkowe wydanie mitów i legend starożytnej Italii - wydawać by się mogło, że świata nam znanego choćby z lekcji historii. Okazuje się jednak, że nic nie jest takie, jak się wydaje, a kultura Włochów, połączona z kulturą całego basenu Morza Śródziemnego, to tak na prawdę olbrzymia kopalnia ciekawostek. Włosi bowiem posiadali własną, odmienną kulturę i tradycje, które wciąż zostają nieznane, skryte pod lepiej kojarzoną mitologią grecką.

 Ta niepozorna książeczka skrywa w sobie olbrzymie bogactwo wiedzy, historii i 
przede wszystkim - mitów Italii sprzed hellenizacji. Przyznaję, że zawsze starożytna Italia wydawała mi się być kiepskim klonem greckich odpowiedników - tak, byłam akurat pod tym względem mocnym laikiem. Aleksander Krawczuk w tej swoistej monografii skutecznie udowodnił mi, jak bardzo się myliłam. Z przyjemnością usiadłam więc do lektury, by poznać wierzenia, które ukształtowały dumnych Włochów. przedstawiono tu nie tylko podstawowych bogów rzymskich ale i tych, którzy byli czczeni na terenie całej Italii - wliczając w to historię, skąd pochodził dany lud i jak czczono dane bóstwo. To olbrzymia, kulturowa gratka dla miłośników mitologii, pozwalająca spojrzeć na te wierzenia ze zgoła nowej perspektywy.

 Olbrzymim plusem tej książeczki są przytaczane tu mity, obszernie komentowane i wyjaśniane, skąd który bóg pochodził. Poznajemy dokładnie cały ich wachlarz od prawieków po bóstwa noszące wyraźnie greckie cechy. Autorowi udało się świetnie połączyć trudną sztukę przytoczenia danego mitu wraz z własnym komentarzem bez poczucia znudzenia czy nadmiaru wiadomości. Czytelne przypisy kierują nas do źródeł, wskazują, który ze starożytnych pisarzy zanotował dany mit. Plusem dla mnie też było opisanie kultury - na tyle, na ile udało się ją zrekonstruować, danych plemion zamieszkujących antyczną Italię. 

 Interesujące są również czarno-białe fotografie przedstawiające rzeźby i freski, obrazujące to, o czym opowiada tekst. Pozwala to czytelnikowi jeszcze mocniej zagłębić się w świat mitologii i wyobrazić sobie dane bóstwo jeszcze lepiej.

 Jak na tak małą objętościowo książeczkę, wydanie iście kieszonkowe, wiedza w niej zawarta jest kompleksowa i świetnie uzupełniająca ciekawość każdego czytelnika. Warto się skusić i poświęcić kilka godzin na tą pasjonującą podróż w czasy starożytności - kto wie, czy dzięki temu nie spojrzymy inaczej na kulturę, w jakiej żyjemy, a jaka wszak wyrosła z korzeni basenu Morza Śródziemnego... osobiście - polecam.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz