KiB w sieci

niedziela, 17 grudnia 2017

174. Bóstwa, kulty i rytuały starożytnego Egiptu - Andrzej Niwiński

Kocich łapek: 8
czytałam: 3 dni
tłumaczenie: -
wydawnictwo: Świat Książki  
data wydania: 2004 (data przybliżona)
cykl: -
seria: -
kategoria: historyczna
stron: 360
wersja: papierowa, posiadam
oprawa: twarda, lakierowana  
ISBN: 8373912010
cena z okładki: 29,90 zł
tytuł oryginalny: -


 Religia starożytnego Egiptu od lat fascynuje wszystkich. Zarówno laików jak i osoby bardziej "zorientowane" w temacie. W zasadzie nie wiadomo, skąd się wziął ten fenomen - czy z racji ciał ludzkich a zwierzęcych głów, niezwykłej kosmologii? Ciężko odpowiedzieć na takie pytanie. Dość, że mitologia i kultura starożytnego Egiptu fascynuje do dnia dzisiejszego chyba każdego, kto w ogóle się z nią spotkał. W tej jednak, konkretnej pozycji - nie znajdziemy zachwytu. Znajdziemy rzetelne opracowanie problemu, jakim jest kultura religijna tego antycznego, fascynującego państwa.

 O książkach związanych z religią można powiedzieć wiele. Bardzo wiele - wszak papier jest cierpliwy. Trafiają się pozycje świetne ale i takie, które ciężko przełknąć. Takie, w których mamy natłok informacji iście akademickich, ale i takie, w których brednia brednię pogania. Jak się więc na ich tle ma "Bóstwa, kulty i rytuały..."? Bliżej jej do akademickich publikacji, ale w bardzo przystępnej formie, niż czegoś, co się czyta i nie da pojąć. Autor skupił się na konkretach, ale przemierza je z czytelnikiem bardzo płynnie i lekko. Nie sposób się nudzić, a przystępność informacji jest zdecydowanie na plus. 

 Nie znajdziemy tu klasycznych mitów i podań w formie nam świetnie znanej i prostej do przeczytania w innych pozycjach. Autor, znany egiptolog opisuje wierzenia antycznej krainy faraonów oczami Greków, Rzymian czy Chrześcijan. Studiując zachowane pergaminy, odczytując hieroglify na stellach i ścianach świątyń czy grobów - podążamy śladami kapłanów i całej religijności. Dowiadujemy się, jak wyglądały święta, jak grupowo oddawano bogom cześć, ale i zaglądamy przez ramię na religijność jednostki. Pogłębiamy naszą wiedzę o bóstwach, kultach i świętych przedmiotach - autor z lekkością i łatwością wciąga czytelnika w swój świat, w sposób odmienny od suchych i często trudnych w odbiorze opracowań. Tu wszystko jest lekkie, ciekawe i wciągające. 

 Korzystając z innych opracowań - bogata bibliografia to potwierdzi - ruszamy w niezwykłą, interesującą przygodę. Sporo miejsca zostaje poświęcone też kapłaństwu, wyroczniom i magii Egiptu. Sposobie, w jaki to wszystko funkcjonowało, jak było odbierane. To niezwykła podróż, barwna i pouczająca. Andrzej Niwiński przybliża nam swoją wiedzę na podstawie tekstów z epoki, ale i innych, późniejszych opracowań, pozwala nam spojrzeć na całość oczami innych kultur. Ja mówię - tak!

 Pozycja napisana prostym językiem, to świetne uzupełnienie wiedzy podstawowej, jaką wyniesiono z książek i opracowań ogólnych. To bogate kompendium wiedzy o starożytnym Egipcie, które przysłuży się zarówno osobom, które całe swe życie poświęciły tej kulturze, jak i zwykłemu, przeciętnemu Kowalskiemu, który jest tą tematyką zainteresowany. Uzupełnia podstawową, szkolną wiedzę, ale i otwiera drzwi do większej, ciekawszej i głębszej wiedzy. A wszystko to napisane po polsku, przez polskiego archeologa - mamy więc gwarancję, że w tłumaczeniu nic "nie zniknęło!", a wiedza została przekazana rzetelnie i dogłębnie. 

 Bogaty zbiór ilustracji, obrazujących omawiany tekst, barwne fotografie - wszystko to zdecydowanie pobudza wyobraźnię! Skromna ilustracja na okładce, profil faraona - również świetnie podkreśla to, co znajdziemy w środku. 

 Porządnie wydana, elegancka pozycja, z masą informacji, które zaspokoją każde, nawet najbardziej wymagające gusta czytelnicze. To pozycja, którą poleca się z przyjemnością!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz